Nabożeństwo Fatimskie

W czasie pierwszego Nabożeństwa Fatimskiego udaliśmy się na Lipki gdzie miało miejsce poświęcenie odrestaurowanej figury Matki Bożej Królowej Świata. Oto jej krótka historia:Figurka Matki Bożej Różańcowej, zwanej również Matką Bożą Królową Świata, od kilku pokoleń zdobi krajobraz naszej Jastrzębskiej wsi na przysiółku Lipki, na gruncie  ofiarowanym przez  pana Barana, dziadka pani Zofii Baran, która przez wiele lat wraz z mieszkańcami Lipek troszczyła się o tę kapliczkę. Figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku oraz towarzyszące  jej dwie postacie  została ufundowana pod koniec XIX wieku przez wspomnianego pana Barana  jako dziękczynienie za uzdrowienie z ciężkiej choroby i uratowanie życia. Pierwotnie kapliczka ta była umieszczona na drewnianym krzyżu. Po latach została przeniesiona na  okazałego świerka, który po czasie uległ zniszczeniu. Obecnie figurka ta została przeniesiona do kapliczki na cokole kamiennym.  Mamy nadzieję, że dzięki trosce mieszkańców Lipek, figurka ta będzie nam towarzyszyć przez następne  dziesięciolecia.
I tak przez kolejne pokolenia  zmieniali się właściciele gruntu, na którym stoi kapliczka, którymi byli państwo Aniela i Andrzej Gaborek, Zofia i Józef Wargulec i obecni właściciele Halina i Jan Wargulec. Jedno co się nie zmienia, to przywiązanie  i kult mieszkańców Lipek do Matki Bożej umieszczonej w tej kapliczce. Na terenie miejscowości Jastrzębia jest wiele figur Świętych spoglądających z przydrożnych, kapliczek rozsianych  na rozstajach dróg i pól, które opowiadają historie  poprzednich pokoleń.