Parafia Jastrzębie

3 Niedziela zwykła 26.01.2020 r.

25.01.2020, Przeżywamy niedzielę synodalną. Kontynuujemy naszą modlitwę za parafię, którą tworzą różni ludzie. Ci bardziej i ci mniej wierzący. Ci praktykujący wytrwale swoją wiarę i ci, którzy już dawno zapomnieli o modlitwie i sakramentach. Jesteśmy wszyscy za siebie nawzajem odpowiedzialni przed Bogiem. Ta odpowiedzialność spoczywa na proboszczu, jak i na wszystkich mieszkańcach parafii. Ojciec Święty Franciszek postanowił, też że trzecia niedziela zwykła będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Ma ona być poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Posłuszni decyzjom Ojca Świętego przyjmijmy dzisiejsze słowo Boże jako Boży Dar, który oświeca nasze oczy, oczyszcza sumienia, i daje łaskę do owocnego realizowania chrześcijańskiego powołania.Tylko tak znajdziemy sposób na ponowne przyprowadzenie do Chrystusa tych, którzy od niego odeszli i osłabli w wierze.

Dziś  Światowy Dzień Chorych na Trąd oraz dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, a w diecezji kolejną niedzielę synodalną. 

            W liturgii tego tygodnia obchodzić będziemy:

-           we wtorek wspom. św. Tomasza z Akwinu, dokt. Kośc.,

-           w środę święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie,

-           w piątek wspom. św. Jana Bosko prezb.

Bóg zapłać za składkę z ostatniej niedzieli na parafię, która wyniosła 3865 zł.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy święto Ofiarowania Pańskiego - składka na zakony klauzurowe i diecezję. Poświęcenie  gromnic na każdej Mszy  św.

            W lutym nasz kleryk Dariusz Haraf, syn Kazimierza - alumn Arcybiskupiego Wyższego Seminarium duchownego w Szczecinie przyjmie sakrament święceń w stopniu diakona.

Otoczmy go naszą modlitwą, a kto by wiedział   coś, co czyniłoby go niegodnym diakonatu jest zobowiązany w sumieniu poinformować ks. proboszcza. Przy czym należy pamiętać, że rzucanie niesłusznych posądzeń lub podejrzeń jest ciężkim grzechem.

 .          W tym tygodniu przypada pierwsza sobota lutego. Dlatego w tym dniu o godz. 16.30 różaniec, który poprowadzi Róża z. Barbary Hołda.

            Spotkanie Parafialnego Zespołu Synodalnego w piątek po Mszy św. wieczornej.

            Jutro w Jastrzębi odbędzie się obowiązkowe szczepienie psów przeciw wściekliźnie w wyznaczonych i znanych Wam miejscach.

 .          Program pielgrzymki na Litwę można odebrać w zakrystii i jest  na stronie  internetowehj parafii.

            Zachęcamy do kupowania i czytania prasy katolickiej: Małego Gościa, Idziemy, Miłujcie się, Niedzieli i Gościa Niedzielnego.

 

PIELGRZYMKA  PARAFIALNA  NA LITWĘ

 

                                16-20. O7.  2020

 

DZIEŃ I - 16.20.07.2020 -SOKOŁKA – GIETRZWAŁD

Wyjazd z Jastrzębi w godzinach nocnych. Dojazd do Sokółki - zwiedzanie, projekcja filmu. Dojazd do Gietrzwałdu, Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - zwiedzanie z przewodnikiem. Zakwaterowanie
w Domu Pielgrzyma, obiadokolacja, nocleg

 

Dzień II - 17.07.2020 - AUGUSTÓW – WILNO

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Augustowa, gdzie przepłyniemy szlakiem Jana Pawła II kanałem Augustowskim, aż do Sanktuarium w Studzienicznej. Msza Święta . Następnie przejazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu,  obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień III-18.07.2020-WILNOsz

Śniadanie. Zwiedzanie WILNA: Ostra Brama (kaplica i obraz Matki Boskiej
Ostrobramskiej), cerkiew św. Ducha, w którym pl6-17.07.2020 pochowani są trzej pierwsi święciprawosławni na Litwie, klasztor bazylianów, kościół św. Kazimierza,  ratusz (serce Wilna), dzielnica żydowska, kościół św. Ducha , Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie", ul. Świętojańska (drukarnia J. Zawadzkiego / Wilno kolebka polskiego romantyzmu, ambasada Polski), Uniwersytet Wileński (tu studiował J. Słowacki, A. Mickiewicz, J.
I. Kraszewski, Cz. Miłosz), Katedra św. Stanisława (nekropolia królów polskich).
(Możliwość zorganizowania kolacji litewskiej z degustacją trunków). Przejazd do hotelu.  Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień IV - 19.07.2020 - WILNO - TROKI
Po śniadaniu, wykwaterowane - dalsze zwiedzanie stolicy Litwy:
Kościół św. Piotra i Pawła -„perła" wileńskiego baroku , wzgórze Trzech
Krzyży z której zobaczymy wspaniałą panoramę miasta, cmentarz Rossa.
Następnie przejdziemy śladami św. Faustyny - domek na Antokolu i miejsce,
gdzie był namalowany obraz Jezu, ufam Tobie. Wyjazd na wieżę TV i obiad
z niesamowitą panoramą Wilna .Następnie wyjazd na zwiedzanie Trok.

             TROKI - „perełka w koronie Litwy" - niewielka miejscowość 27 km od Wilna. Tu znajduje się średniowieczny zamek - rezydencja Wielkiego księcia Witolda. Położony na wyspie jeziora Galve połączonej długim drewnianym mostem mocno strzeże swych tajemnic. Zamek odsłania zwiedzającym nie tylko piękno architektury, ale przede wszystkim arcydzieła kultury materialnej Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamek ma opinię najbardziej fotogenicznego w krajach bałtyckich. Spacer ul. Karaimską. Zakupy pamiątek na straganach w Trokach. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień V- 20.07.2020 - TORUŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Torunia. Wizyta w Muzeum Piernika - warsztaty piernika. Następnie zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Nawiedzenie Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II - Msza Święta. Przejazd do miejsc zbiórek.

 

                                       Cena: 620 zł+ 150 e

 

CENA OBEJMUJE:

4 noclegi w hotelach ***                                                                                           

Wyżywienie: Śniadania i obiadokolacje wg programu                                                   

  Opiekę pilota                                                                                                                     Opiekę przewodników miejscowych                                                                               

Systemy tour guide                                                                                                 Ubezpieczenie KL 15 000 euro, NNW 10 000 zł, OC 10 000 euro                                 

Ubezpieczenie od chorób przewlekłych                                                                  Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

CENA NIE OBEJMUJE:

50 euro -wstępy do                                                                                                      zwiedzanych obiektów, rejs,                                                                                            

obiad w wieży  TV,                                                                                                   

wyjazd na wieżę TV, ofiary , parkingi                                                                   

  płatne u pilota w pierwszym dniu pielgrzymki                                                            

  20 euro/dzień - dopłata do pokoju jednoosobowego

 

DODATKOWE UBEZPIECZNIE:

-        od kosztów rezygnacji z powodu zachorowania nagłego - 45 zł

-        od kosztów rezygnacji z powodu choroby przewlekłej. -90 zł

 

Organizatorem Pielgrzymki jest:

TARNOWSKIE BIURO PIELGRZYMKOWE BeskidVision

Sp. Jawna S. Rusin i I. Kaczmarczyk, 34-300 Żywiec, ul. Kopernika 2

Ewidencja organizatorów i pośredników turystycznych nr 1226

W zakrystii jest do pobrania program Parafialnej Pielgrzymki na Litwę,

która odbędzie w dniach 16-20 lipca 2020 r. Z programem pielgrzymki

można się także zapoznać stronie internetowej naszej parafii.

17 lutego po wieczornej Mszy Świętej będzie spotkanie organizacyjne

dla uczestników pielgrzymki.

Do 17 lutego prosimy o wpłatę u ks. Katechety zaliczki

w wysokości 350 zł.