Parafia Jastrzębie

Środa Popielcowa 6. III. 2019 r.

05.03.2019, Od najdawniejszych czasów popiół jest symbolem przemijania i słabości człowieka, a także żałoby i pokuty. Posypanie głów popiołem już w Starym Testamencie było gestem oznaczającym smutek, skruchę, żal, gotowość do nawrócenia. Także i dla nas popiół staje się symbolem wzywającym nas do podjęcia pokuty. Z pokorą pochylmy głowy, aby w dniu dzisiejszym przyjąć na nie wymowny znak popiołu. Włączymy się w pokutę, którą podejmuje cały Kościół, a ofiarami wesprzyjmy cele charytatywne w naszej diecezji .

Środa  zwana    Popielcową  rozpoczyna się  Wielki  Post - Msze św. będą w  Kościele  parafialnym o 7,00; 9.00; i 16,00 oraz w Jastrzębi G.  i w Kąśnej o 17.00 . Na każdej Mszy św. posypanie  głów popiołem ,  poddajmy się  tej pokutnej  praktyce rozważając słowa : „  Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.”.

Dzisiaj  w   Środę  Popielcową  obowiązuje : -powstrzymanie  się od  m i ę s a  czyli abstynencja i   post  ścisły. 

              

Dziś  nie ma  dyspensy , a składka  ze Środy popielcowej  przeznaczona jest na cele  charytatywne  w  naszej  diecezji .

Wielki  Post  - to Droga Krzyżowa i Gorzkie   Żale , w  których rozważamy

cierpienia i  mękę  Zbawiciela.    Droga  Krzyżowa  będzie  w kościele  parafialnym

w piątek o 9.00 i o 16,00 oraz  w sobotę o godz. 16.00  . W Jastrzębi G.  w piątek  o

16,00  a Kąśnej o 17.30  ze  Mszą  św.  . Gorzkie  Żale będą  w niedziele  w Kąśnej i

w  Jastrzębi  G. po  Mszy  św. zaś  w Kościele  parafialnym o 16,00 z  kazaniem ,które w tym roku będzie  wygłaszał Ks. Katecheta

 

 

W  Wielkim Poście  zachowajmy  nastrój powagi, rozmodlenia ,wyciszmy radio powstrzymajmy  się choć trochę  od telewizji   . Pamiętajmy ,że jest to czas bez zabaw  i wesel  hucznych.

 

Przeżyjmy  rozpoczynający się   Czas  Postu

jako czas łaski  i  zbawienia   korzystając

ze  Spowiedzi  św. i   z  nabożeństw 

Wielkiego   Postu.